MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mija 79. rocznica oswobodzenia KL Stutthof. "Miejsce, gdzie historia odcisnęła swój najcięższy ślad"

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Mija 79. rocznica oswobodzenia KL Stutthof. "Miejsce, gdzie historia odcisnęła swój najcięższy ślad"
Mija 79. rocznica oswobodzenia KL Stutthof. "Miejsce, gdzie historia odcisnęła swój najcięższy ślad" Muzeum Stutthof
W czwartek, 9 maja, mija 79. rocznica oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof przez oddziały Armii Czerwonej. W związku z tym w Muzeum Stutthof miały miejsce uroczystości, które upamiętniają tragiczne zdarzenia w Sztutowie. W swojej przemowie dyrektor placówki, Piotr Tarnowski, prosił o chwilę refleksji.

Mija 79. rocznica oswobodzenia KL Stutthof

Uroczystości upamiętniające tragiczne zdarzenia w Sztutowie miały miejsce w czwartek, 9 maja. Obecni byli m.in. świadkowie tamtych wydarzeń - Maria Kowalska, Helena Majkowska oraz Jan Brodziński. Do publiczności przemawiał dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie.

ZOBACZ TAKŻE: Lekarz lęborskiego SOR-u zwolniony. Rodzice 23-latka zarzucają mu błędną diagnozę, która miała przyczynić się do śmierci ich dziecka

- Stojąc tutaj, na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof, w miejscu, gdzie historia odcisnęła swój najcięższy ślad, proszę Was o chwilę refleksji. Oto jesteśmy otoczeni pamięcią, która przekracza nasze indywidualne doświadczenia, w miejscu które jest świadkiem prawd brutalniejszych niż jakiekolwiek słowa mogą wyrazić. W obliczu tej pamięci, w obliczu prawdy i wartości, które wyznajemy w naszych różnorodnych religiach i przekonaniach, zastanówmy się wspólnie: dlaczego historia zdaje się zataczać koło? Czy naprawdę jesteśmy skazani na ciągłe powtarzanie błędów przeszłości - pytał Piotr Tarnowski.

ZOBACZ TAKŻE: Wspólne świętowanie urodzin Gdańskiego ZOO! Gra terenowa, karmienie pingwinów i inne atrakcje dla całej rodziny

KL Stutthof działał najdłużej spośród wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych w Polsce. Piekło więźniów zakończyło się 9 maja 1945 roku. W trakcie funkcjonowania obozu przebywało w nim 110 tys. osób, z 28 krajów. 65 tys. z nich straciło życie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki